بوتاکس - بوتاکس کنیتوکس - بوتاکس canitox

بوتاکس – بوتاکس کنیتوکس – بوتاکس canitox

کنیتوکس CANITOX چیست؟

کنیتوکس CANITOX سم بوتولینوم (بوتاکس) دارویی است که از سمی تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود. به مقدار زیاد ، این سم می تواند باعث بوتولیسم شود ، بیماری که بر اعصاب تأثیر می گذارد. بوتاکس از دهه 1970 در زمینه چشم پزشکی استفاده می شود و در 20 سال گذشته ، استفاده از آن به حوزه های مختلف بهداشتی ، به ویژه پوست گسترش یافته است.

بوتاکس از 7 نوع نوروتوکسین تشکیل شده است. با این حال ، فقط از سموم A و B به صورت بالینی استفاده می شود. بوتاکس A برای چندین اختلال در زمینه پزشکی ، به ویژه در پوست ، برای اهداف آرایشی استفاده می شود. 3 اولین بوتاکس که به بازار عرضه شد سم Onabotulinum بود. در سال 2002 ، توصیه می شود به عنوان یک درمان آرایشی برای خطوط اخم glabellar توسط سازمان غذا و دارو (FDA) . فرمول دوم سم Onabotulinum A ، که در فرانسه تولید شد ، مجوز استفاده خود را برای اهداف زیبایی از اتحادیه اروپا در سال 2006 دریافت کرد و تصویب شد توسط FDA در سال 2009.5.5 بوتاکس کنیتوکس نوع A به اصطلاح جامعه ای برای توصیف تمام مواد مورد استفاده در درمان های زیبایی تبدیل شده است.

مطالعه ای در سال 1994 اثر بوتاکس A را در کاهش ظاهر چین و چروک صورت گزارش کرد. از آن زمان به بعد ، به عنوان یک درمان زیبایی استفاده می شود. و همچنین سینکینزیس به دنبال جراحی صورت

هدف این مطلب آموزش بوتاکس کنیتوکس ارائه یک بررسی ادبی در مورد بوتاکس به عنوان درمانی برای کاهش چین و چروک صورت و همچنین مقایسه آن با سایر روش ها مانند پرکننده ها ، پپتید پوست و ورزش عضلات صورت است. تمرکز اصلی مکانیسم عمل ، نشانه ، منع مصرف ، مقدار مصرف ، اثر بالینی ، ایمنی ، عارضه جانبی و عارضه است.

کنیتوکس ساخت کدام کشور است؟

بوتاکس کنیتوکس توسط یک شرکت داروسازی کانادایی در کشور چین تولید شده و به سراسر دنیا ارسال می گردد.

تاریخچه بوتاکس کنیتوکس

سم بوتولینوم (بوتاکس) از 7 نوع نوروتوکسین تشکیل شده است. با این حال ، فقط از سموم A و B به صورت بالینی استفاده می شود. بوتاکس A برای چندین اختلال در زمینه پزشکی ، به ویژه در پوست ، برای اهداف زیبایی استفاده می شود. توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می شود و می تواند به عنوان درمانی برای کاهش چین و چروک در نواحی فوقانی صورت ، بالا کشیدن ابروها و معالجه مشکلاتی مانند هایپرهیدروز ، لیکن سیمپلکس ، پومفولیکس (اگزمای دیسیدروتیک) و آکنه ولگاریس مورد استفاده قرار گیرد.

بوتاکس کنیتوکس با جلوگیری از ترشح استیل کولین و در نتیجه فلج عضلات موضعی کار می کند ، که معمولاً 24 ساعت تا دو هفته پس از تزریق بوتاکس اتفاق می افتد. این اثر سه تا شش ماه طول خواهد کشید. دوز مطلوب بوتاکس آرایشی در پوست 20 واحد است. بوتاکس نسبتاً بی خطر است و هیچ عارضه جانبی منفی ندارد. با این حال ، در شرایط خاص ، اثر بوتاکس کنیتوکس به تدریج برطرف می شود و در نتیجه باعث کاهش فلج عضلات می شود.

بوتاکس کنیتوکس داروی خوب و مطمئنی برای کاهش چین و چروک صورت است.

مکانیسم کنیتوکس 

مکانیسم عملکرد بوتاکس شامل چهار مرحله اصلی زیر است:

اولین قدم اتصال سم به گیرنده های خاص در سطح سلول های پیش سیناپسی است ، که توسط پایانه C زنجیره سنگین انجام می شود. این مرحله تقریباً در عرض 30 دقیقه انجام می شود

مرحله دوم داخلی سازی است که یک فرآیند درون سلولی وابسته به انرژی گیرنده است. در این مرحله ، غشای پلاسمایی سلولهای عصبی به اطراف مجتمع گیرنده سم مهاجم می شود ، وزیکول حاوی سم در ترمینال عصب تشکیل می شود.

مرحله سوم مکانیزم بوتاکس کنیتوکس جابجایی است. پس از داخلی سازی ، پیوند دی سولفید شکسته شده و زنجیره سبک 50 کیلو دالتونی سم از طریق غشای اندوزومی وزیکول درون سلولی به داخل سیتوپلاسم پایانه عصب آزاد می شود.

آخرین مرحله بوتاکس کنیتوکس مسدود کردن است. زنجیره سبک سروتیپ های A و E با تجزیه پروتئین سیتوپلاسمی (SNAP-25) مورد نیاز برای اتصال وزیکول های استیل کولین در قسمت داخلی غشای عصبی ترمینال عصب ، از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری می کند.

پس از تزریق ، سم کنیتوکس در بافت پخش می شود تا جایی که به طور انتخابی و برگشت پذیر در ترمینال پیش سیناپسی محل اتصال عصبی عضلانی متصل شود و سپس به غشای پروتئینی خاص مسئول دفع استیل کولین متصل شود. محل اتصال عصبی-عضلانی باعث شل شدن عضلات موضعی می شود که برگشت پذیر است و در نتیجه باعث کاهش چین و چروک صورت / خطوط می شود که بعضی از آنها به دلیل انقباضات عضلانی صورت است.

مناطق مناسب برای تزریق کنیتوکس

در زمینه پوست ، بوتاکس کنیتوکس به طور کلی به عضلات صورت تزریق می شود. بیشتر این عضلات به بافت های نرم متصل هستند تا استخوان ، و با انقباض ، آنها را از طریق پوست می کشند تا حالات صورت را ایجاد کنند.

در زیبایی ، بوتاکس کنیتوکس برای کاهش خطوط اخم گلابلا ، خطوط پنجه کلاغی در کنار چشم ، چین های افقی پیشانی ، چین و چروک اطراف دهان ، چین های بینی و صاف کردن چین و چروک های گردن و قفسه سینه / برش استفاده می شود.

همچنین بوتاکس کنیتوکس می تواند برای بالا بردن ابروها و مشکلاتی مانند هایپرهیدروزیس ، لیکن سیمپلکس ، پومفولیکس (اگزمای دیسیدروتیک) و آکنه ولگاریس را درمان کنید. از کنیتوکس نمی توان برای جلوگیری از سایر علائم پیری مانند خشکی پوست ، اختلالات رنگدانه و ناهنجاری های عروقی استفاده کرد.

منع مصرف بوتاکس کنیتوکس 

موارد منع مصرف بوتاکس کنیتوکس شامل بیماران مبتلا به میاستنی گراویس ، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک ، مولتیپل اسکلروزیس ، سندرم ایتون لمبرت ، زنانی که باردار و شیرده هستند ، نوزاد و کودکان ، بیماران با عفونت کانونی و سیستمیک ، بیمارانی که بیش از حد حساس به بوتاکس هستند و بیمارانی که قبلاً تحت عمل جراحی پلک پایین قرار گرفته بودند.

مقدار مصرف یا دوز بوتاکس کنیتوکس

دوز استاندارد برای استفاده از بوتاکس 20 واحد است. حداقل دوز برای درمان خطوط اخم گلابلا 20 واحد است زیرا مشخص شد که دوز 40-40 واحد بوتاکس برای کاهش خطوط اخم گلابلا موثرتر از 10 واحد است. 16 برای بیماران مرد ، دوز بوتاکس A از 40 شروع می شود 211 مردان به دوزهای بالاتر بوتاکس نیاز دارند زیرا حجم عضلانی آنها بیشتر از زنان است.

اثرات بالینی تزریق بوتاکس کنیتوکس

اثرات بالینی بوتاکس در روزهای اول تا چهارم پس از تزریق کنیتوکس مشاهده می شود و به دنبال آن حداکثر 1-4 هفته مشاهده می شود که پس از 3-4 ماه برطرف می شود. به منظور طولانی شدن اثرات بوتاکس کنیتوکس از شش ماه به یک سال ، درمان باید به مدت یک سال یا بیشتر تکرار شود. این اثر تا 120 روز ادامه خواهد داشت.

ایمنی کنیتوکس 

بوتاکس کنیتوکس نوعی دارو با حاشیه گسترده ایمنی است (دوز کشنده 50٪ (LD50) در انسان می تواند تا 40 U / kg BW باشد). بنابراین ، استفاده از آن در مواد آرایشی نسبتاً بی خطر است. بوتاکس برای درمان چین و چروک صورت نسبتاً بی خطر و موثر است. بوتاکس کنیتوکس باعث ایجاد تغییرات مداوم در پایانه های عصبی و عضلات هدفمند نمی شود. به طور کلی ، هیچ گونه عوارض جانبی و طولانی مدت در زمینه پوست ایجاد نمی کند.

عوارض جانبی بوتاکس کنیتوکس

از عوارض جانبی احتمالی بوتاکس کنیتوکس می توان به خونریزی ، تورم ، اریتم و درد در محل های تزریق اشاره کرد . با استفاده از سوزن های رقیق تر و رقیق سازی بوتاکس کنیتوکس با سرم نمکی می توان از این عوارض جانبی جلوگیری کرد.

سردرد همچنین ممکن است به دنبال تزریق بوتاکس رخ دهد اما پس از 2-4 هفته برطرف می شود. این عارضه جانبی با استفاده از مسکن های سیستمیک قابل درمان است. عوارض جانبی دیگری که گزارش شده است نیز شامل کسالت ، حالت تهوع ، علائم شبیه آنفلوانزا و پتوز است .

نکروز کینتوس معمولاً در بیمارانی اتفاق می افتد که از بوتاکس کنیتوکس برای درمان ناحیه جلوبین و ناشی از انتشار موضعی بوتاکس است که می تواند برای چندین هفته باقی بماند اما با قطره چشم آگونیست آلفا آدرنرژیک قابل درمان است. اکتروپیون همچنین ممکن است به دلیل فرآیند انتشار موضعی بوتاکس هنگام تزریق به پلک های پایین ایجاد شود.

همچنین ، بیمارانی که برای درمان پای کلاغ یا خطوط اسم حیوان دست اموز (زایمان داخلی) تحت تزریق بوتاکس قرار می گیرند ، ممکن است دچار استرابیسم ناشی از تزریق سهوی بوتاکس و انتشار موضعی بوتاکس شوند. با این وجود ، همه این عوارض جانبی پس از اثر فلج کننده به تدریج برطرف می شوند و سم از بین می رود.

عوارض کنیتوکس 

عوارض ناشی از تزریق آرایشی بوتاکس کنیتوکس به ندرت اتفاق می افتد. اکیموز و پورپورا شایع ترین عوارض است که می تواند با فشرده سازی یخ در محل های تزریق قبل و بعد از تزریق بوتاکس به حداقل برسد. بوتاکس کنیتوکس باید در حداقل غلظت ، با دوز مناسب تزریق شود و حداقل 1 سانتی متر از قسمت بالاتر تزریق شود. حاشیه تحتانی یا جانبی استخوان مداری. پس از درمان ، بیماران نباید محل تزریق را برای 2 تا 3 ساعت دستکاری کنند و باید 3-4 ساعت در حالت نشسته یا ایستاده بمانند.

نتیجه بوتاکس کنیتوکس

بر اساس یک بررسی در مورد کنیتوکس ، می توان نتیجه گرفت که بوتاکس کنیتوکس یک داروی بی خطر و مناسب در کاهش چین و چروک صورت است. چندین مورد در مورد عارضه جانبی و عارضه پس از تزریق وجود دارد. با این حال ، چندین روش برای کاهش عوارض جانبی و میزان عوارض بعد از تزریق وجود دارد.

ارسال بوتاکس کنیتوکس

ارسال بوتاکس کنیتوکس بسیار حساس می باشد. این بوتاکس باید در شرایط یخ زده حمل شود. یعنی دمای کنیتوکس از دمای نگهداری سایر بوتاکس ها مانند مصپورت و دیسپورت پایین تر است.

قیمت بوتاکس کنیتوکس

با توجه به اینکه بوتاکس کنیتوکس یک محصول وارداتی می باشد ، قیمت کنیتوکس  تابع قیمت ارزهای خارجی در کشور می باشد. قیمت بوتاکس کنیتوکس از 200.000 تومان وارد بازار ایران شده و تا 600.000 تومان نیز افزایش قیمت داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشک هستید؟ با ما در ارتباط باشید