ژل تئوسیال - ژل teosyal
ژل تئوسیال Teosyal
شهریور ۳۱, ۱۳۹۹
ژل آلیاکسین
ژل آلیاکسین ALIAXIN
شهریور ۳۱, ۱۳۹۹

امواج اولتراسوند Ultrasound چیست؟

اولتراسوند - امواج اولتراسوند

اولتراسوند - امواج اولتراسوند

امواج اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس های بالاتر از حد شنیداری بالای شنوایی انسان است. سونوگرافی از نظر خصوصیات فیزیکی با صدای “طبیعی” (شنیدنی) تفاوتی ندارد ، با این تفاوت که انسان نمی تواند آن را بشنود. این حد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در بزرگسالان جوان سالم تقریباً 20 کیلوهرتز (20000 هرتز) است. دستگاه های سونوگرافی با فرکانس های 20 کیلوهرتز تا چندین گیگا هرتز کار می کنند.

سونوگرافی در زمینه های مختلفی استفاده می شود. دستگاه های التراسونیک برای تشخیص اشیا و اندازه گیری فواصل استفاده می شوند. از تصویربرداری از سونوگرافی یا سونوگرافی اغلب در پزشکی استفاده می شود. در آزمایش غیر مخرب محصولات و سازه ها ، از سونوگرافی برای تشخیص نقص نامرئی استفاده می شود. از نظر صنعتی ، سونوگرافی برای تمیز کردن ، مخلوط کردن و تسریع فرآیندهای شیمیایی استفاده می شود. حیواناتی مانند خفاش ها و خوک های دریایی از سونوگرافی برای مکان یابی طعمه ها و موانع استفاده می کنند.

اولتراسوند چیست؟

اولتراسوند اسکن یک آزمایش پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ضبط تصاویر زنده از داخل بدن شما استفاده می کند. همچنین به عنوان سونوگرافی شناخته می شود.

این فناوری مشابه سونار و رادار است که به ارتش کمک می کند هواپیماها و کشتی ها را کشف کند. سونوگرافی به پزشک شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به ایجاد برش ، مشکلات ارگان ها ، رگ ها و بافت ها را ببیند.

برخلاف سایر روشهای تصویربرداری ، سونوگرافی از هیچ گونه اشعه ای استفاده نمی کند. به همین دلیل ، این روش ترجیحی برای مشاهده جنین در حال رشد در دوران بارداری است.

چرا سونوگرافی با امواج اولتراسوند انجام می شود

بیشتر افراد اسکن سونوگرافی را با بارداری مرتبط می دانند. این اسکن ها می تواند یک مادر آینده را با اولین دید کودک متولد نشده اش فراهم کند. با این حال ، این آزمون کاربردهای دیگری نیز دارد.

اگر درد ، تورم یا علائم دیگری دارید که نیاز به نمای داخلی اعضای بدن دارد ، ممکن است پزشک سونوگرافی را تجویز کند. سونوگرافی می تواند نمایی از موارد زیر را ارائه دهد:

مثانه

مغز (در نوزادان)

چشم ها

كيسه صفرا

کلیه ها

کبد

تخمدان

لوزالمعده

طحال

تیروئید

بیضه ها

رحم

رگ های خونی

اولتراسوند همچنین یک روش مفید برای هدایت حرکات جراحان در طی برخی اقدامات پزشکی ، مانند نمونه برداری است.

در هایفوتراپی نیز در دستگاه هایفو از همین امواج بهره گرفته می شود.

چگونه می توان برای سونوگرافی آماده شد

اقداماتی که برای آماده سازی سونوگرافی انجام خواهید داد به ناحیه یا اندام مورد بررسی بستگی دارد.

پزشک ممکن است به شما بگوید قبل از سونوگرافی هشت تا 12 ساعت روزه بگیرید ، به خصوص اگر شکم شما معاینه شود. غذای هضم نشده می تواند امواج صوتی را مسدود کند و در نتیجه تصویری روشن را برای تکنسین مشکل می کند.

برای معاینه کیسه صفرا ، کبد ، لوزالمعده یا طحال ، ممکن است به شما گفته شود که عصر قبل از آزمایش یک وعده غذایی بدون چربی بخورید و سپس تا زمان انجام عمل روزه بگیرید. با این حال ، می توانید به نوشیدن آب ادامه دهید و هر دارویی را طبق دستورالعمل مصرف کنید. برای معاینات دیگر ، ممکن است از شما خواسته شود که مقدار زیادی آب بنوشید و ادرار خود را نگه دارید تا مثانه پر و بهتر تجسم یابد.

درباره داروهای تجویز شده ، داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی که قبل از امتحان مصرف می کنید حتما به پزشک خود بگویید.

مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید و هر سوالی را که ممکن است قبل از عمل داشته باشید بپرسید.

سونوگرافی حداقل خطراتی را به همراه دارد. برخلاف اشعه ایکس یا سی تی اسکن ، در سونوگرافی ها از هیچگونه اشعه ای استفاده نمی شود. به همین دلیل ، آنها روش ترجیحی برای بررسی جنین در حال رشد در دوران بارداری هستند.

نحوه انجام سونوگرافی با امواج اولتراسوند

قبل از امتحان ، شما لباس بیمارستان می شوید. به احتمال زیاد روی میز دراز کشیده اید و بخشی از بدن برای آزمایش آزمایش کرده است.

یک تکنسین سونوگرافی ، به نام سونوگرافی ، یک ژل مخصوص روغن کاری بر روی پوست شما قرار می دهد. این از اصطکاک جلوگیری می کند بنابراین آنها می توانند مبدل سونوگرافی را روی پوست شما بمالند. مبدل ظاهری مشابه میکروفون دارد. این ژله به انتقال امواج صوتی نیز کمک می کند.

مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق بدن شما ارسال می کند. امواج در اثر برخورد با جسمی متراکم مانند اندام یا استخوان ، پژواک می گیرند. سپس این پژواک ها دوباره به کامپیوتر منعکس می شوند. امواج صوتی بیش از حد بلند هستند تا گوش انسان بشنود. آنها تصویری را تشکیل می دهند که توسط پزشک قابل تفسیر است.

بسته به منطقه مورد بررسی ، ممکن است نیاز به تغییر موقعیت داشته باشید تا تکنسین بتواند دسترسی بهتری داشته باشد.

بعد از انجام این روش ، ژل از روی پوست شما پاک می شود. کل روش به طور معمول کمتر از 30 دقیقه طول می کشد ، بسته به منطقه مورد بررسی. بعد از اتمام روش شما آزادانه می توانید فعالیتهای عادی خود را انجام دهید.

بعد از سونوگرافی با امواج اولتراسوند

پس از معاینه ، پزشک تصاویر را بررسی کرده و هرگونه ناهنجاری را بررسی می کند. آنها برای گفتگو در مورد یافته ها یا تعیین قرار ملاقات بعدی با شما تماس می گیرند. اگر در سونوگرافی اتفاق غیر طبیعی رخ دهد ، ممکن است لازم باشد روش های تشخیصی دیگر مانند CT اسکن ، MRI یا نمونه بیوپسی از بافت را بسته به منطقه مورد بررسی ، انجام دهید. اگر پزشک شما بتواند شرایط شما را بر اساس سونوگرافی تشخیص دهد ، ممکن است بلافاصله درمان شما را شروع کنند.

در قلم پلاسما یا پلاسما پن نیز از همین امواج بهره گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پزشک هستید؟ با ما در ارتباط باشید